O AGRESJI WOBEC MUZUŁMANÓW – RAPORT NA DZIEŃ ISLAMU W KOŚCIELE

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” opublikowało raport o wybranych napaściach na muzułmanów w latach 2017-2018 w Polsce, odnotowanych w monitoringu „Brunatna Księga”. W związku z obchodami Dnia Islamu w Kościele katolickim (26 stycznia) stowarzyszenie apeluje o potępienie aktów ksenofobicznej przemocy i o solidarność z tymi, którzy jej doświadczają.

Za działania na rzecz uchodźców i tworzenie polityki migracyjnej opartej na szacunku wobec różnorodności obrażany był śp. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Dwa tygodnie przed jego śmiercią Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście umorzyła postępowanie w sprawie „aktów zgonu”, które Młodzież Wszechpolska wystawiła Adamowiczowi i prezydentom dziesięciu innych miast za podpisanie deklaracji o współpracy „w celu przyjaznego przyjęcia imigrantów”. 20 stycznia prezydenta Gdańska pożegnali także muzułmanie, którzy modlili się podczas ekumenicznej mszy pogrzebowej.

Przykłady zdarzeń udokumentowanych w „Brunatnej Księdze” (spośród wielu innych):

Grupa mężczyzn pobiła obywatela Pakistanu. Poszkodowany relacjonował: „Krzyczeli: <Osama, Osama!>. Potem zapytali, czy jestem muzułmaninem”. W wyniku zdarzenia miał złamany nos, wybite zęby, obrażenia głowy i klatki piersiowej (Ozorków, 3 stycznia 2017).

Dwaj nierozpoznani sprawcy pobili studenta pochodzącego z Arabii Saudyjskiej. Poszkodowany mężczyzna otrzymał kilka ciosów pięścią w twarz (Zakopane, 8 stycznia 2017).

Trzech mężczyzn zaatakowało pochodzących z Pakistanu pracowników lokalu gastronomicznego. Obrzucili ich wyzwiskami „Brudasy” i „Terroryści”. Ponadto jeden z napastników wtargnął za bar, uderzył jednego z Pakistańczyków i pchnął go na gorący ruszt. Dwaj pozostali sprawcy pobili właściciela lokalu oraz drugiego pracownika (Świdwin, 8 kwietnia 2017).

Czterech mężczyzn napadło na bar z kebabem. Jednego z pracowników, obywatela Bangladeszu, wyzywali: „Ty turbanie” i „Czarnuchu”, a także opluli. Sprawcy rzucali też krzesłami w stronę pozostałych osób z obsługi oraz zdemolowali wnętrze lokalu (Łódź, 17 kwietnia 2017).

Nierozpoznany mężczyzna opluł dziewczynę, która nosiła hidżab (tj. chustę zgodnie z zasadami islamu zakrywającą włosy i szyję). Poszkodowana nastolatka była uczestniczką wyjazdu edukacyjnego dla młodzieży z Niemiec (Lublin, 21 czerwca 2017).

Mężczyzna i towarzysząca mu kobieta pobili Czeczenkę ubraną w tradycyjny muzułmański strój. Napastnik wykrzykiwał pod jej adresem: „Pier…lona muzułmanka!”, „Do gazu!” i „Spier… stąd!”. Przewrócił ją też na ziemię i kopał po głowie i całym ciele (Warszawa, 7 września 2017).

„Nieznani sprawcy” zdewastowali meczet. Kamery monitoringu zarejestrowały dwóch zamaskowanych mężczyzn, którzy wybili w budynku kilkanaście szyb, obrzucając go kamieniami i kawałkami betonu (Warszawa, 27 listopada 2017).

Nierozpoznany mężczyzna zaatakował studenta pochodzącego z Arabii Saudyjskiej: uderzył go pięścią w twarz i wykrzykiwał: „Jak masz wybuchać, to u siebie!” (Łódź, 8 stycznia 2018).

W barze z kebabami napastnik wycelował z broni w trzech obywateli Maroka i krzyczał, że mają „wypier…ać z Polski” oraz „Polska jest dla Polaków” (Gniezno, 12 lutego 2018).

Właściciela podobnego lokalu, obywatela Egiptu, trzech mężczyzn pobiło metalową pałką (Warszawa, 13 maja 2018).

Inny zaatakowany Egipcjanin, należący do Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, relacjonował: „Byli bardzo agresywni. Powiedzieli, że jestem islamistą, Arabem. Pokazałem im krzyż, który noszę, i powiedziałem, że jestem chrześcijaninem, wtedy jeden z mężczyzn go opluł i rzucił się na mnie z pięściami” (Krasnystaw, 31 sierpnia 2018).

W autobusie dwóch pasażerów pochodzenia tureckiego zostało zaatakowanych przez pięciu pseudokibiców Legii Warszawa. Jeden z poszkodowanych, obywatel Turcji i Polski, relacjonował: „Zaczęli nas wyzywać: <Brudasy, wyp…ać stąd>. Byli coraz bardziej agresywni. Śpiewali rasistowską piosenkę. (…) Jeden z nich uderzył mnie mocno z główki w twarz” (Warszawa, 15 grudnia 2018).

Na dworcu kolejowym grupa kilkunastu mężczyzn zaatakowała trzech studentów pochodzenia arabskiego. Napastnicy uderzyli jednego z nich w tył głowy i powalili na ziemię, drugiego zepchnęli na tory tuż przed odjazdem pociągu, a trzeciego pobili do nieprzytomności (Katowice, 22 grudnia 2018).

– „Ta łatwość okazywania nienawiści wobec muzułmanów lub osób postrzeganych jako muzułmanie bierze się często z języka – tego, którym w wypowiedziach medialnych posługują się politycy, celebryci czy inne osoby publiczne. Używają negatywnych stereotypów i obraźliwych sformułowań, a to w nieunikniony sposób wpływa na ksenofobiczne postawy względem przedstawicieli różnych mniejszości” – powiedziała dr Anna Tatar, autorka raportu.

„Brunatna Księga” gromadzi również wybrane przykłady takich publicznych wypowiedzi odwołujących się do uprzedzeń wobec muzułmanów bądź wręcz nawołujących do wrogości wobec nich. W monitoringu odnotowano m.in. słowa wygłoszone do uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak: „Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład” (Kraków, 11 września 2018). Z kolei Wojciech Cejrowski zamieścił na Twitterze (19 października) apel o nadsyłanie zdjęć muzułmanów mieszkających w Polsce. W odpowiedzi internauci w sposób niedopuszczalny, bez pytania o zgodę, robili zdjęcia kobietom w chustach i mężczyznom pochodzenia arabskiego, a następnie publikowali je wraz z obelżywymi komentarzami, np. „Dzikusy muzułmańskie, coraz więcej ich widać w Polsce, trzeba ich gonić, póki jeszcze można, ta zaraza rozprzestrzenia się szybko”.

Od wielu lat ksenofobiczne komentarze wygłaszane są też na antenie Radia Maryja. W „Brunatnej Księdze” za 2018 r. znalazły się m.in. słowa wypowiedziane przez dyrektora toruńskich mediów, o. Tadeusza Rydzyka, który w audycji na temat „małżeństw mieszanych” stwierdził: „Ja np. patrzę, jak Polki zobaczą, spodoba im się taki jakiś mężczyzna, bo ciemniejsza cera i tego… i z tym Arabem i później jest <idź do haremu, jedź tam>. No tak jest, to są dramaty” (11 grudnia). Wypowiedź ta pozostała bez reakcji m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i władz kościelnych.

W 2018 r. po interwencji Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” z platformy Allegro zostały usunięte koszulki, na których widniały obrażające muzułmanów slogany i symbole, np. napis „Stop islam”, a także rysunek przekreślonego meczetu.

W Polsce mieszka, według różnych szacunków, od 15-25 tys. muzułmanów, tj. mniej niż 0,1% populacji kraju.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Podczas chrześcijańsko-muzułmańskich spotkań odczytywane są fragmenty Biblii i Koranu, prowadzone są modlitwy i debaty, a uroczystości kończą się agapą (tj. wspólnym posiłkiem, braterską ucztą). Tematykę obchodów wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji zakończenia miesiąca postu (ramadanu). W maju 2018 r. w orędziu tym zachęcano do wspólnej pracy „na rzecz harmonii w społeczeństwie coraz bardziej wieloetnicznym, wieloreligijnym i wielokulturowym”.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce organizowany jest przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Franciszek wielokrotnie apelował o szacunek wobec muzułmanów. Już kilka dni po konklawe w jednym z przemówień zapowiadał: „Bardzo ważne jest intensyfikowanie dialogu między różnymi religiami. Myślę nade wszystko o dialogu z islamem i bardzo sobie cenię obecność podczas mszy św. inaugurującej moją posługę tak wielu przedstawicieli władz religijnych i świeckich świata islamskiego” (22 marca 2013).

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest założoną w 1996 roku przez Marcina Kornaka (ur. 1968-zm. 2014) niezależną, apolityczną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.‎

„Brunatna Księga” to monitoring zdarzeń na tle rasistowskim, ksenofobicznym i antysemickim prowadzony od połowy lat dziewięćdziesiątych przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”. Jego pomysłodawcą i wieloletnim redaktorem był śp. Marcin Kornak. W publikacji tej opisywane są zabójstwa, pobicia, wyzwiska, akty dyskryminacji, demonstracje uliczne, dewastacje nekropolii i pomników, a także przykłady mowy nienawiści w debacie publicznej.

Wybór zdarzeń islamofobicznych (za lata 2017-2018) udokumentowanych w monitoringu „Brunatna Księga” Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”: PLIK PDF

Dodatkowe informacje:

www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ