Komunikat Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’
12.03.2016
Zapraszamy do udziału praktyków, muzealników, edukatorów, działaczy organizacji pozarządowych, artystów i wszystkich tych, którzy zajmują się żydowskim dziedzictwem kulturowym. Szczególnie zachęcamy do współtworzenia programu poprzez nadsyłanie zgłoszeń i propozycji prezentacji własnych projektów i inicjatyw. Zależy nam, aby podczas konferencji zaprezentowane zostało szerokie spektrum działań związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym.
Konferencja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z HL-Senteret w Norwegii oraz Stowarzyszeniem ‘NIGDY WIĘCEJ’ w Polsce.
Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 8-10 czerwca 2016 r. Propozycje prezentacji własnych projektów i inicjatyw można nadsyłać do 31 marca. Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim i polskim.
Z jakich powodów i w jaki sposób żydowskie dziedzictwo kulturowe jest włączane w rozmaite dyskursy i praktyki społeczne? Co, jak i dla kogo podlega odbudowie, jest popularyzowane, rewitalizowane, staje się przedmiotem edukacji czy programów społecznych? Jakie znaczenie dla rozmaitych społeczności mają podejmowane działania w różnorodnych europejskich kontekstach?
Popatrzymy na te zagadnienia z perspektywy realizacji projektów i inicjatyw związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym. W szczególności będziemy poruszać się po obszarach związanych z renowacją, edukacją, popularyzatorstwem i wystawiennictwem. Będzie to jednocześnie okazja do zaprezentowania najciekawszych przedsięwzięć, wymienienia się innowacyjnymi metodami pracy czy dobrymi praktykami.
Mamy nadzieję, że uda się wspólnie znaleźć inspiracje dla przyszłych inicjatyw i stworzyć warunki do nawiązania międzynarodowej współpracy. Będziemy łączyć dyskusję z narzędziami sieciowania. Dlatego też proponujemy dwa dni konferencyjne oraz trzeci dzień poświęcony jedynie budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami.
W ramach konferencji Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ przygotowuje specjalną sesję pod tytułem: ‘Zaangażowanie społeczne – dziedzictwo różnorodności czy brzemię ksenofobii? Programy promujące postawy otwarte i różnorodność społeczną’. Moderatorem sesji będzie Yury Boychenko z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka w Genewie, szef Sekcji Przeciwdziałania Dyskryminacji.
Prezentacje projektów i inicjatyw w ramach tej sesji mogą dotyczyć między innymi następujących zagadnień:
Dzieje stosunków diaspor żydowskich ze społecznościami, wśród których żyły, to spuścizna, która uczy akceptacji i współżycia w różnorodności, czy też raczej obciążenie ksenofobiczną przeszłością i strachem przed ‘Innym’? Jak przeciwdziałanie antysemityzmowi łączy się z kwestiami dotyczącymi innych mniejszości; czy istnieją jakieś ograniczenia w posługiwaniu się przykładem Żydów w związku z tym zagadnieniem? W jaki sposób działania edukacyjne w zakresie antysemityzmu wiążą się z aktualnymi kwestiami, problemami i konfliktami społecznymi? Jakie rodzaje projektów i inicjatyw są podejmowane w Europie, do kogo są adresowane i jaki wywierają wpływ?
Ważne terminy:
do 31.03.2016 – zgłoszenia abstraktów, filmów i projektów
01.04–14.04.2016 – ocena abstraktów i układanie ostatecznej wersji programu
15.04–30.04.2016 – rejestracja mówców
01.05–31.05.2016 lub do wyczerpania miejsc – rejestracja uczestników
08.06–10.06.2016 – konferencja
Kontakt i informacje:
Małgorzata Owczarska – koordynacja projektu: mowczarska@polin.pl
Karol Kwiatkowski – komunikacja i promocja: kkwiatkowski@polin.pl
Mail ogólny: konferencjazdk@polin.pl
www.polin.pl
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn ‘NIGDY WIĘCEJ’. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.