WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW: POLSKA KAMPANIA ZAPREZENTOWANA W BRUKSELI

Osiągnięcia kampanii społecznej ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ zostały zaprezentowane w Brukseli na forum ekspertów Unii Europejskiej.

Sesja grupy ekspertów UE ds. przeciwdziałania radykalizacji (EU Knowledge Hub on Prevention of Radicalisation) odbyła się 16 marca 2026 roku. Jej temat brzmiał: ‘Od klubów do społeczności: sport i radykalizacja’.

Współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, prof. Uniwersytetu Civitas Rafał Pankowski przybliżył doświadczenia organizacji w prowadzeniu działań edukacyjnych poprzez sport. Przywołał m.in. program ‘RESPECT Diversity’ (‘Szacunek dla różnorodności’), realizowany przez Stowarzyszenie w Polsce i Ukrainie przed i w trakcie turnieju Euro 2012.

Przedstawiciel ‘NIGDY WIĘCEJ’ omówił inicjatywy edukacyjne prowadzone w szkołach, a także szkolenia dla stewardów i personelu na stadionach. Działania te realnie przyczyniły się do przyjaznej atmosfery wyjątkowego wydarzenia sportowego, jakim były polsko-ukraińskie Mistrzostwa Europy w 2012 r.

Jak stwierdzono podczas dyskusji, popularność piłki nożnej umożliwia docieranie z pozytywnym przekazem do różnych grup społecznych, w tym do młodzieży narażonej na radykalizację. W prezentacji Rafał Pankowski odniósł się również do takich wyzwań, jak infiltracja środowisk kibicowskich przez skrajną prawicę oraz szerzenie na stadionach propagandy wymierzonej przeciwko uchodźcom z Ukrainy i innych krajów.

Pankowski przypomniał ponadto niedawny apel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ dotyczący bojkotu nadchodzącego Mundialu 2026 w USA. Podkreślił, iż obecnie udział w turnieju byłby sprzeczny z podstawowymi wartościami takimi jak poszanowanie różnorodności i godności ludzkiej.

Unijna inicjatywa Knowledge Hub została powołana jako forum eksperckie dla naukowców i praktyków. Daje możliwość wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania ekstremizmowi i przemocy.

– ‘Nasze działania udowodniły, że piłka nożna może być motorem pozytywnych zmian społecznych’ – stwierdził przedstawiciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. – ‘Poprzez wspieranie kultury szacunku na boisku i poza nim, możemy marginalizować skrajności i współtworzyć lepsze relacje międzyludzkie’.

Kampania ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ została zainicjowana w połowie lat dziewięćdziesiątych przez śp. Marcina Kornaka, założyciela Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. Była to pierwsza tego typu inicjatywa antyrasistowska w Europie Środkowo-Wschodniej, propagująca tolerancję oraz postawę fair play.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ od 1999 roku jest członkiem-założycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). W Międzynarodowym Dniu Kobiet, 8 marca 2026 roku, sieć FARE wyróżniła dr Annę Tatar jako jedną z 12 liderek walczących z dyskryminacją w sporcie. Doceniono jej wieloletnią działalność w Stowarzyszeniu ‘NIGDY WIĘCEJ’, w tym redagowanie ‘Brunatnej Księgi’ dokumentującej ataki na mniejszości.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.‎ Prowadzi także ‘Brunatną Księgę’, czyli monitoring incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji.

Dodatkowe informacje:

https://www.nigdywiecej.org/o-nas/nasze-inicjatywy/wykopmy-rasizm-ze-stadionow

www.facebook.com/Respect.Diversity

www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ

www.linkedin.com/company/never-again-association

https://bsky.app/profile/neveragainnw.bsky.social

https://www.instagram.com/stowarzyszenie_nigdy_wiecej

CZERWONA KARTKA DLA MUNDIALU TRUMPA

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ wezwało do bojkotu Mundialu 2026, którego współgospodarzem są Stany Zjednoczone. Apel jest odpowiedzią na pogłębiający się kryzys praw człowieka pod rządami obecnej administracji Donalda Trumpa.

Od trzydziestu lat Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ propaguje hasło ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Według przedstawicieli ‘NIGDY WIĘCEJ’ aktualna sytuacja w USA – czyli systematyczne ataki na mniejszości, ograniczanie praw obywatelskich i niedawne groźby wobec pokojowo nastawionych krajów sąsiednich – sprawia, że państwo Trumpa powinno utracić przywilej organizowania turnieju, który ma ‘jednoczyć świat’.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ zwraca uwagę, że agresywna polityka administracji Trumpa wobec uchodźców i migrantów jest sprzeczna z podstawowymi wartościami szacunku dla ludzkiej godności, które powinny być obecne w futbolu. Wysyłanie zmilitaryzowanych sił porządkowych do miast-gospodarzy i atakowanie migrantów zagraża bezpieczeństwu kibiców, zwłaszcza tych pochodzących z grup mniejszościowych. Ponowne przyznanie przez FIFA prawa do organizacji Mistrzostw Świata państwu, które podważa zasady antydyskryminacyjne, służy jedynie ‘sportowemu wybielaniu’ (‘sportwashing’) przejawów autorytaryzmu i ksenofobii. Niedawne wypowiedzi dotyczące możliwej aneksji terytoriów zagranicznych (takich jak Grenlandia) świadczą o rażącym lekceważeniu prawa międzynarodowego, czego świat sportu także nie może ignorować.

– ‘Piłka nożna niesie ogromne możliwości dla działań na rzecz pokoju, ale nie może być wykorzystywana do legitymizowania brutalności i uprzedzeń’ – powiedział Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i Rotary Peace Fellow na Uniwersytecie Makerere w Kampali. – ‘Udział w tych Mistrzostwach Świata oznaczałby milczenie w obliczu narastającej nienawiści. Wzywamy FIFA, federacje piłkarskie i kibiców, aby stanęli po właściwej stronie historii’.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ apeluje o wycofanie się z udziału w Mundialu lub wyrażenie protestu przeciwko łamaniu praw człowieka przez kraj gospodarza. Wezwało również FIFA do natychmiastowego wdrożenia wiążących gwarancji dotyczących przestrzegania praw człowieka oraz poszanowania takich wartości jak godność ludzka, różnorodność i fair play.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją antyrasistowską, która prowadzi kampanię ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Wielokrotnie współpracowało z UEFA i FIFA na rzecz zwalczania rasizmu i promowania porozumienia międzykulturowego w Europie i na świecie. Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ koordynowało Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: ‘RESPECT Diversity – Football Unites’.

Więcej informacji:

https://www.nigdywiecej.org

www.facebook.com/Respect.Diversity

www.linkedin.com/company/never-again-association

https://neveragainnw.bsky.social